Rozwiązaniem, jakie można tutaj zaproponować, są generatory statyczne mocy biernej, tzw. SVG. Są to urządzenia energoelektroniczne, wykorzystujące do swojego działania układy tranzystorowe, które kluczując wg określonego algorytmu regulacji, załączają kondensator i w ten sposób generują przepływ mocy biernej.
Najważniejsze cechy układów kompensacyjnych SVG:
- wykonanie trój lub czteroprzewodowe,
- kompensacja mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej w jednym urządzeniu,
- symetryzacja obciążeń,
- praktycznie nieograniczona liczba cykli łączeniowych,
- prostsza konserwacja urządzenia, kompensacja nadążna,
- brak zjawisk rezonansowych,
- uzupełniająca filtracja wyższych harmonicznych prądu do 12 rzędu,
- kompensacja każdej z faz niezależnie,
- czas reakcji nie dłuższy niż 50 μs,
- odpowiedź całkowita w czasie nie dłuższym niż 1 ms.
Generator statyczny SVG pozwalają na nadążną kompensację, niezależną dla każdej z faz, co umożliwia ograniczenie zapotrzebowania na moc bierną także w układach, gdzie dynamika zmian obciążenia jest znaczna. Przy czasie odpowiedzi na zmiany zapotrzebowania nie dłuższym niż 1 ms generowana moc bierna dostarczana jest do odbiornika płynnie, praktycznie bez obciążania układu zasilającego. Dodatkowo urządzenia pozwalają na generację mocy biernej o charakterze pojemnościowym lub indukcyjnym, co ma zastosowanie w zakładach, gdzie, np. w porze nocnej lub dni wolne od pracy, charakter zapotrzebowanej mocy biernej zmienia się z indukcyjnego na pojemnościowy. Zastosowanie energoelektronicznych układów załączających pozwala na prawie nieograniczoną liczbę cykli łączeniowych. Dla porównania styczniki łączeniowe w bateriach kondensatorów pozwalają na ok. 100 przełączeń w ciągu godziny i około 100 tys. do 400 tys. łączeń elektrycznych w cyklu życia produktu (zależnie od modelu i producenta).
Oferowane generatory statyczne SVG pozwalają również na częściową eliminację wyższych harmonicznych prądu, nawet do trzynastego rzędu. Rozwiązanie takie wyróżnia przedstawione układy, które zyskują wielki atut w zakresie poprawy Jakości Energii Elektrycznej. Zakres ograniczania wyższych harmonicznych do trzynastego rzędu jest wystarczający dla części odbiorców energii elektrycznej. Często występują właśnie wyższe harmoniczne rzędów 5 i 7, a w układach z odbiornikami jednofazowymi także 3 rzędu. Dla takich odbiorców eliminacja tych rzędów harmonicznych prądu może okazać się wystarczająca, a przy jednoczesnej kompensacji mocy biernej układy SVG może okazać się najwłaściwszym rozwiązaniem.
KONTAKT
OFERTA